جمعه 11 مهر 1393

حجیت ذاتی قطع

   نوشته شده توسط: سجاد ابراهیمی    

"شک دارم"، اینکه بی مبالاتی نیست

   گه گاه "یقین" به جز خیالاتی نیست...

   چندی است به این گزاره می اندیشم:

       "حُجیّت قطع" اینقدر ذاتی نیست!


جمعه 17 بهمن 1393 03:11 ب.ظ
سلام بر سجاد ابراهیمی عزیز
دوست روزها و راه های دور
علی الظاهر درس و بحث ها پاشون رو از گلیم خودشون دراز تر کردن و دخول به حریم مقس! شعر نمودند
انشالله در نزاع های علمیتون با برادر ام اس!! موفق و موید و منصور باشید!!!
پاسخ سجاد ابراهیمی : سلام بر شما...ارادتمندم.
چرا خودتون رو معرفی نکردید؟!
هم وطن
چهارشنبه 7 آبان 1393 03:18 ب.ظ
سلام ببخشید كه او نظر قبلیم یه كم زیاده روی كردم اما دید من نسبت به كشورم اینه .شاید دلایل كافی برای خوب بودن اوضاع ندارم.نمیدونم ...دیگه ولی نمیخوام كتابی برخورد كنیم چیزایی رو كه میبینم قبول میكنم.
پاسخ سجاد ابراهیمی : ای وای...خیلی وقته از پیام قبلی شما گذشته...اگه هنوز میاید و میتونید متن رو بخونید بگید تا به کامنت قبلی جواب بدم.
چهارشنبه 7 آبان 1393 03:14 ب.ظ
سلام .ایام حزن و اندوه عالم گیر شهادت امام حسین و یارانش رو به شما و همه مردم دنیا تسلیت میگم .نظرات شما برام قابل احترام است .من عقیده هامو از رسانه های بیگانه یا روزنامه های به قول شما بی در و پیكر نمیگیرم.با دیدن اتفاقاتی كه در كشور رخ میده و اوضاع كشور در بسیاری از زمینه ها میتوان نتیجه كلی از اداره نا درست گرفت اینكه در كشور به اصطلاح مسلمان ما اختلافات طبقاتی بیداد میكند .عده قلیلی سرمایه هایی دارند كه میشود به تنهایی كشودی را گردانند و از سوی دیگر مردمی كه برای دریافت یارانه یا سبد كالا روز شماری میكنند و مردمی كه گرسنه سر به بالین می گذارند .اینكه خدا خواسته عده ای پول دار باشن و عده ای گرسنه بمانند و میخواهد امتحان كند افراد را با پول داری و فقیری شاید جواب كلیشه ای باشد.خیلی جالبه كه سران كشور ما كشورهای غربی و امریكا را ازاین جهت زیر سوال میبرن در حالی كه كشور خودمون نیز دچار هم چین موضوعی است.اینكه كشور بزرگه و نمی شود كه به همه رسیدگی كنیم و سعی دولت ها بر این است كه به مردم فقیر و دوردست رسیدگی كند نیز به جایی نرسیده .چون با دیدن اوضاع مردم در شهرستاها و روستاها به این نكته پی میبرم.با دیدن روستاهایی كه كلی جمعیت دارن و هنوز گاز كشی نشدن در حالی كه در كشوری زندگی میكنن كه رتبه سوم منابع گازی رو داره و كلی خرج خط لوله ای میكنه كه به پاكستان و كشور همسایه گاز رسانی كنه كه مثلا سرمایه وارد كشور كنه و درامد زایی كنه .معنی این كه مردم تو صف وایستن تا سهم خودشونو از درامد كشور دریافت كنن با چی ؟با تخم مرغ و ... ایا واقعا حق مردم كشور ما از سرمایه های ملی یه شونه تخم مرغه.؟؟؟نمیخوام فقط منفی بگم منم به خدا عاشق ایران با مدیریت اسلامی هستم كه حكومت علوی برپا باشه.مردم با ارامش زندگی كنن.ارامش در هر زمینه ای.كاش كه قدر و ارزش خون شهدایی كه برای حفظ ابروی این كشور ریخته شده رو بدونیم.قدر خانواده های شهدا را بدانیم.سیاست اسلامی با سیاستی كه ما در كشورمون داریم فرق میكنه .سیاست با دروغ فرق میكنه .
پاسخ سجاد ابراهیمی : سلام... خوبید؟ کامنتتون رو تایید کردم که بدونید خوندمش. اما هنوز فرصت نشده چیزی بنویسم. اما جواب خواهم داد به زودی ان شاءالله
هم وطن
سه شنبه 29 مهر 1393 06:06 ب.ظ
سلام خیلی ممنون و تشکر.یه نکته فقط در مورد حاج اقا میری بگم که شاید نیاز باشه اینکه ایشون در سخنرانیهایی که خطاب به جوئانا دارن خیلی قاطع صحبت کردن که اگه بچه مسلمونیم و الگومون حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه است باید سعی کنیم تا جایی که میتونیم خودمونو نزدیک کنیم به رهنمودای این بزرگواران و شدیدا با بد حجابی برخورد کرده و این جور نیست که به این طور مساعل بی اعتنا باشد .بگذریم.موضوعی که برای من خیلی جالبه و جای بحث داره اینکه هر دولتی که تشکیل شده بعد از شهید رجایی و شهید باهنر در کشور ما سرشار از دورویی و دروغ و راند بازی بوده و بدون استثنا در همه دولت ها دزدیهای کلانی صورت گرفته که با بزرگان دولت ارتباط داشته.نظر من یه فرد خاص نبود که حالا شما نام بردید .به نظر من کشور ما مشکلات اساسی داره چون اون بالاکسایی هستند که هر کاری دوست دارن انجام میدن و راند بازی هایی انجام میشه که فوق العاده سنگینه.و در پایین مردمی داریم که اکثریت جامعه را شامل میشه درگیر رفع نیازهای اولیه خودشونن و هیچ قدرتی در تغییر شرایط و بهتر کردن اوضاع ندارن .درسته هر یکی دو سالی در کشور یه انتخابات انجام میشه و به اصطلاح مردم نماینده خودشونو حالا چه در مجلس و چه ریاست جمهوری انتخاب میکنن.ولی همون جور که شما بهتراز من میدونید نمایندگان مجلس ما وقتی وارد مجلس میشن درگیر چه موضوعاتی هستن که اکثرن وارد و درگیر میشن.رعیس جمهور که دیگه هیچی در موردش نمیتوان گفت تمام رعیس جمهورایی که بعد از شهید رجایی اومدن بلااستثنا فساد از هر نوعی که بگین داشتن و میشه پیدا کرد.میتونم با سند بهتون بگم . من از لحاظ سیاسی طرفدار یه حذب خاص نیستم و در دیدن اتفاقات سیاسی که اطرافم رخ میده و میبینم بی طرف راجع بهش فکر ومطالعه میکنم و نظر شما در این مورد چیه البته سلیقه رو بزارید کنار و نظرتونو بگید.ببخشید که فضای وبلاگتونو سیاسی کردم و شاید مطالب دیگه گفته بشه بهتره ولی دیدم که میشه بدون بحث و جدال نظرات همو بشنویم. و ما جونایی ایرانی خیلی خوبیم و هیچ جای دنیا نظیر نداریم البته اگه بزرگان کشور به فکر ما که نه به فکر اینده کشور باشن چون اینده کشور و بی نیاز بودن از بیگانه ها و ثبات و قدرت کشور وابسته به ما جووناست اگه در فکر کشور باشن نه حسابای میلیاردی خودشون.
پاسخ سجاد ابراهیمی :
سلام... من هم از شما ممنونم...ارادتمند.
جناب آقای آقامیری انسان بزرگواری است که بنده صرفا همان نقدی که عرض کردم رو به ایشون دارم.
اما دربارۀ آنچه به قول شما "سرشار از دورویی و دروغ و باند بازی و ..." فرمودید باید عرض کنم که:
از چند زاویه میشه به بحث نگاه کرد و از کنار هم گذاشتن آنها به نتیجه رسید(که من فقط تیترشان را عرض میکنم)
1. فلسفۀ تاریخ
2. جامعه شناسی
3. روانشناسی شخصیت ها
4.تحلیل جریانهای سیاسی
5. تحلیل جریانهای اقتصادی
6. بررسی تفاوتی که بین نگاه ژورنالیستی (روزنامه ای) و واقع گرایانه به مسایل وجود داره...
اینجانب خودم رو نه فیلسوف تاریخ میدونم و نه جامعه شناس و روانشناس...اما فقط به گزینه ی ششم یعنی تفاوت نگاه ژورنالیستی و واقع گرایانه اشاره میکنم:
مردم ما از همه ی آنچه که در عالم سیاست و پشت پرده ی آن میگذرد صرفا از طریق روزنامه های کثیرالانتشار و یا سایتهای خبری و خبرگزاری ها و جدیدا هم واتس آپ و فیس بوک با خبر میشوند...
اما آیا آنچه در این رسانه ها منتشر میشود و به گوش مردم میرسد همان چیزی است که واقعا وجود دارد؟!! شاید وضع خیلی بدتر باشد!!!؟ و یا شاید خیلی بهتر باشد؟!!!!
اصلا کدامیک راست میگویند؟!
صدا سیما؟ یا بی بی سی؟!!
کیهان؟ یا شرق؟
اطلاعات؟ یا آفتاب یزد؟
رجانیوز؟ یا تدبیر 24؟
یا هیچ کدام؟!!!!!
اصلا گیرم که خبرها به ما رسید و واقعی بود...ما با چه معیاری قرار است قضاوت کنیم؟ کدام دولت دارد خدمت میکند و کدام خیانت؟!!
گفتید تنها دولت رجایی و باهنر پاکدست بود... اما در کابینه همین دولت شخصی است به نام بهزاد نبوی که سالها بعد با دولت جناب خاتمی همداستان میشود و در مجلس ششم به مردمی که او را نماینده خود میدانستند ثابت میکند که عصارۀ این ملت نیست؛ و ثابت میکند که فقط میخواهد با رای ملت به کرسی بنشیند و از شترِ سیاست، شیرِ قدرت بدوشد.
گفتید مابقی دولتها فاسد بودند و فضا را جوری تیره و تار کردید که انگار در این سی و اندی سال هیچ مانعی برای پیشرفت و رفاه مردم مسلمان ما وجود نداشته و ما با دست مسئولین این مملکت به چاه افتاده ایم!!!
اینقدر ساده از کنار هزار اتفاقی که میدانیم و هزاران اتفاقی که نمیدانیم نگذرید!
همه را یک کاسه کردن و همه را به یک چوب راندن منصفانه نیست... هر دولتی که آمده هدفهایی داشته و برای تحققش تلاشهایی کرده است...یکی اقتصادی، یکی سیاسی، یکی فرهنگی، و...
میشود دولت آیت الله خامنه ای را بررسی کرد... یا دولت جناب هاشمی رفسنجانی را...یا جناب خاتمی را... یا احمدی نژاد را... و حالا هم جناب روحانی را... هر کدام را میتوان از چند حیث سنجید.
تخلفات را باید از مفاسد جدا کرد. تخلفات را میتوان رتبه بندی کرد؛ هم چنین فسادها را...
گاهی فسادها فرهنگی است، گاهی اقتصادی است و گاهی سیاسی... گاهی این تخلفات و فسادها با رییس جمهور ارتباط مستقیم دارد و گاهی ارتباط تنگاتنگ، گاهی خیلی ارتباطی ندارد و گاهی هم هیچ ارتباطی ندارد.
حتی گاهی برخی چیزها از نظر ما تخلف و فساد است و از نظر دیگران اینطور نیست.
در کشور ما به خاطر حضور دو جریان مخالف سیاسی و به تبع دو جریان مخالف رسانه ای، همیشه یا حداقل بیشتر اوقات برخی چیزهای کوچک و حاشیه ای، بزرگ و اصلی جلوه میکنند و ما فکر میکنیم که چون همۀ رسانه ها به یک مسئله پرداخته اند پس حتما آن مسئله، بزرگ و اصلی است و همه چیز کشور به آن بستگی دارد!! در حالی که در نگاه واقع گرایانه آن مسئله ی حاشیه ای تنها بهانه ایست برای اینکه دو جریان سیاسی یکدیگر را به چالش بکشند و همدیگر را پیش چشمان مردم از اعتبار و آبرو بیندازند...
من چیزهایی که شما فرمودید رو ناشی از همه ی آنچه از زبان رسانه های بیگانه گفته میشه و همچنین سیاه نمایی رسانه های دو جریان داخلی علیه یکدیگر میدونم.
اما نظرم در رابطه با انچه که نوشتید:
اصلا تا به حال هیچ دزدی کلانی در تاریخ این کشور با رییس جمهور ارتباط نداشته. حتی دزدی های غیر کلان هم ارتباطی نداشتند.
ما آقای هاشمی رو دزد اقتصادی نمیدونیم. ما شخص ایشون رو به این دلیل نقد میکنیم که مدافع و به وجود آورنده ی اقتصاد لیبرالیستی (سرمایه داری) در این کشور بودند. (گذشته از نقد فرزندانشون)
ما آقای خاتمی رو نقد میکنیم چون که در زمان ایشون کسانی بر مردم ما حکمرانی کردند که فاصله ی عجیبی با اسلام داشتند. اسلامی که برایش جان و مال و آبرو و شرفمون رو هزینه کردیم. ما نمیگیم آقای خاتمی دزد بود!!! اگر چه ایشون رو در دایرۀ دلسوزان انقلاب و مملکت هم نمی بینیم.
ما آقای احمدی نژاد رو دزد نمیدونیم. نقد ما به ایشون صرفا و صرفا به خاطر روحیۀ شخصی ایشون و علایق شخصی شون هست. چه کسی جز روزنامه های بی در و پیکر و بی سر و پا و إشکَم گفته که ایشون دلیل همۀ فسادهایی بودند که در دولتشون اتفاق افتاده؟! شما را به خدا انصاف اگر بود هیچکس فساد سه هزار میلیاردی رو به احمدی نژاد نسبت نمیداد...یک مدیر بانکی در دولتهای قبل تابعیت کشور دیگری رو گرفته و تنها همزمان با دولت وقت، اقدام به اختلاص و فرار کرده. آیا اگر این آقا در دولتهای قبل به این نحو اختلاص میکرد، رؤسای دولت، پلیس میشدند و دستگیرش میکردند؟!!! اصلاشیوه ی نظارتی برای این نحوه ی اختلاص پیش بینی نشده بود که بشود پیشگیری کرد.
میماند بزرگ شدن تخلفات دولت احمدی نژاد که آن هم در همه ی دولتها بوده و فقط رسانه ای نمیشده...آمارش اما منتشر شده و هست. حالا چه شد که پاچه گیر این دولت شد داستانی است برای خودش! اما بخشی از آن به این دلیل است که دولتها مصوباتی دارند و اختیاراتی...گاهی این مصوبات و اختیارات، با مصوبات و اختیارات دیگر قوا (مثل مجلس و قوه قضا) در تعارض است؛ و این تعارض اگر ناشی از مصوبه ی دولت باشد و آن را خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته اجرا کند از نگاه دیگر قوا به عنوان تخلف شناخته خواهد شد. و این طبیعی است... و حالا چرا این تخلفات در زمان ایشان بیشتر از دیگر دولتها بود کاملا واضح است...کافی است نگاهی به حجم فعالیتهای عمرانی دولت در بخشهای مختلفی همچون وزارت نفت و وزارت بهداشت و وزارت راه و شهرسازی بیندازیم و آنرا با دیگر دولتها مقایسه کنیم...کاملا طبیعی است که وقتی حجم فعالیتهای دولت زیادتر بود به این معنی است که حجم مصوباتش در هیئت دولت زیادتر باشد و وقتی حجم مصوبات زیادتر شد احتمال تعارض با مصوبات دیگر قوا بیتشر خواهد شد و در نتیجه امکان تخلف بالا خواهد رفت... اما ما بدون در نظر گرفتن واقعیتی به نام "حجم فعالیت مثبت" صرفا تحت تاثیر روزنامه هایی که کارشان سیاه نمایی است باور میکنیم که این دولت کارش تخلف بوده است...! و فقط هم میخواسته حرص ما را در آورد و برای پدر و مادرش فحش خریداری کند!!!!!
بگذریم...
اما راجع به نماینده های مجلس هم باید بگم که اگر چه درگیر کارهای سیاسی هم هستند اما آنقدرها هم که شما فرمودید وضعشان بد نیست...هنوز هم هستند کسانی که نبض اقتصاد و فرهنگ و سیاست رو به دقت بررسی میکنند و با کمترین نوسانی از خودشون واکنش نشون میدهند...حداد عادل، نبویان، آقاتهرانی، سالک، حتی توکلی و... اینها همه کسانی هستند که من میشناسم و هیچ نقطه ی سیاهی در زندگیشان نیست. (هرچند که به قول شاعر: پشت سرشان حرف زیاد است مگر نه؟)
تقریبا باید بگم که اوضاع مجلس از قبل، خیلی بهتره؛ و گذشت اون زمانی که برخی معدن به نام خودشون میزدند و...بگذریم.
اما مشکل دقیقا کجاست؟! جواب به این سوال سخته...
اما این رو میدونیم که هر عیب که هست از مسلمانی ماست...و از اینکه سالها گذشت و ما نفهمیدیم که باید گوشمون رو به صدای معاویه ها و عمرو عاص ها ببندیم و به صدای امام علی که در تاریخ پیچیده گوش بدیم.
از نظر من بزرگترین اشکالی که به مسئولین و مردم ما وارده اینه که هنوز نفهمیدیم که حیات انقلاب ما و پیشرفت انقلاب ما به یک چیز وابسته است...و اون...
هم وطن
یکشنبه 27 مهر 1393 12:56 ب.ظ
سلام مرسی كه نظرتونو مطرح كردید.ولی با سخنانشون بعضی چیزا رو گوشزد میكنه به خصوص برا خواص جامعه كه به نظر من ضروریه ولی خیلی جدی گرفته نمیشه.و خیلی مساعل در كشور ما غلط دنبال میشه كه جای بحث و اصلاح دارهكه انجام نمیشه .دوست دارم نظرتو راجع به این موضوع هم بدونم كه چرا بعضی از افرادی كه تقریبا جرمشون برا عوام هم دیگه ثابت شده و همه میدونن كه چه كاره اند اما هنوز در راس قدرتن و قاطع برخورد نمیشه با این موضوعات و قبول دارید كه اینها بس گناهی بزرگتر از بیرون بودن تارهای موی یه دختره
پاسخ سجاد ابراهیمی : سلام خواهش میکنم.
گوشزد کردن و یادآوری ارزشهای فراموش شده بسیار کار بجایی است. اما اینکه برای مهم جلوه دادن یک گناه، گناه دیگری رو کوچک جلوه بدیم کار درستی نیست. اگر کسی قراره به مفاسد اقتصادی و سیاسی و غیره اعتراض منطقی داشته باشه هیچ ایرادی نداره. اما اینکه در یک مقایسۀ نابرابر و در یک قیاس مع الفارق بیاد و اینطوری بگه که:
"آهای مردم و مسئولین کشور! به جای فرهنگ حجاب به فکر مفاسد اقتصادی باشید!" قطعا این برخورد غلطه. درست تر اینه که هر چیزی رو در جای خودش قرار بدیم و بگیم: فرهنگ حجاب و موی دختران مسلمان به اندازه ی خودش اهمیت داره و باید بهش پرداخته بشه. و در عین حال مفاسد اقتصادی و سیاسی هم باید پیگیری بشه و هر کسی به سزای اعمال خودش برسه.
خود بندۀ حقیر هم نظر شما رو دارم. و به نظرم باید با کسانی که جرمشون ثابت شده و درش شکی نیست برخورد بشه. همونطوری که با معاون اول دکتر احمدی نژاد برخورد شد (اگر چه هنوز اثبات نشده و ما منتظریم) و اون رو به دادگاه کشوندند بایستی مابقی گردن کلفتها رو هم به پای میز محاکمه بکشند...فساد معاون اول احمدی نژاد در برابر فساد مسئولین دولتهای قبل مثل قطره و دریاست... اما باید در نظر داشت که برخوردهای قضایی با مفسدین سیاسی و اقتصادی گاهی به ضرر خود مردم تمام خواهد شد. خصوصا که در مباحث اقتصادی ما با یک نفر روبه رو نیستیم بلکه یک مافیا در مقابل ماست که دولتِ کارگزارانِ هاشمی رفسنجانی باعث به وجود آمدن و قدرت گرفتن اون شده. مقابله ی با اون یعنی مقابله ی با بانکها...یعنی مقابله ی با سرمایه هایی که به صورت خُرد توسط مردم در بانکها سرمایه گذاری شدند و حالا به اسم تولید و کار آفرینی به دست سرمایه دارها افتادند! اگر احیانا با کسی برخورد قضایی بشه و اون شخص سرمایه های مردم رو به خاطر لجبازی و گردن کلفتی از بین ببره چه کسی قراره خسارت مردم رو بهشون بپردازه؟! تقابل با مافیای قدرت و ثروت کار راحتی نیست و نباید انتظار داشت که مثل مجرمین خیابانی توسط پلیس110 دستگیر بشن و بعد هم قاضی محله اموالشون رو مصادره کنه!!!!!! البته این توضیح رو بدم که در کشورهای به اصطلاح پیشرفته این مسئله که اموال مردم به دست سرمایه دارها باشه یک چیز طبیعی و از بدیهیات اقتصادی است. اما اینکه چرا اونها به ظاهر هنوز مثل ما دچار مشکلات نشدند قصه ی درازی داره که باید داستانش رو از دو قرن پیش شروع کرد...
حل مشکلات کشور منوط به اینه که مردم و جوانان ما به جای اینکه صبح تا شب توی اینترنت و واتس اپ و پای ماهواره باشند یه خورده به آینده فکر کنند و الا با ماهواره دیدن و صبح تا شب به رقص و پایکوبی یک مشت عیاش دلخوش کردن هیچ مشکلی برطرف نخواهد شد!
هر چند هنوز هم سگ های این مملکت هزار شرف دارند به رؤسای کشورهای اروپایی و آمریکایی...
امیدوارم که همه ی کسانی که به این مردم ظلم کردند هرچه زودتر به سزای عملشون برسند.
من به شدت آرزو دارم که روزی آقازاده ها رو توی محکمه ببینم...آرزو دارم که هر چه زودتر ضلالت و ذلالت دروغگوهایی که از 76 تا 84 بر مسند قدرت نشستند رو ببینم...
ببخشید که طولانی شد...طولانی تر از این هم میتونست باشه. پس خدا رو شکر کنید!!
ممنون

هم وطن
شنبه 26 مهر 1393 02:59 ب.ظ
سلام اقای ابراهیمی .خسته نباشید.شعرات خیلی قشنگه.فك كنم به سیاست علاقه دارین !!!.یه سوال داشتم اگه اشكال نداره جواب بدین..نظرتون در مورد سخنان سید حسن میری چیه؟
پاسخ سجاد ابراهیمی : سلام...ممنونم. سلامت باشید.
اهمیت مسایل سیاسی بالاتر از اینه که یه نفر به خاطر علاقه داشتن یا نداشتن بهش بپردازه یا ازش احتراز کنه. (به نظر بنده)
اما راجع به آقای سید حسن آقا میری...
بنده اطلاعات دقیقی از ایشون ندارم. برای همین هم اظهار نظر قاطعانه ای نمیتونم داشته باشم. اما از اون جایی که یکی دوتا کلیپ از ایشون گوش دادم صرفا میتونم بگم که من بعضا حرفهای ایشون رو قبول ندارم و نمیتونم بدون ارائه دلیل و سند بپذیرم. و به نظرم ایشون صرفا توی سخنرانی میتونن مردم رو قانع کنند اما اگر بحث علمی و استدلالی صورت بگیره بعید میدونم که بتونن حرفاشون رو اثبات کنند.
ایشون در بعضی کلیپ ها چیزهایی رو با حالت تمسخرآمیز نفی میکنند که متن صریح روایات ماست. در اینکه خداوند رحیم است و کریم است و غفار است و مهربان که هیچ شکی نیست، اما هیچکدام از اینها قرار نیست عدالت خداوند رو از یاد ما ببره.
اگر بخواهم مثال بزنم ایشون در یکی از سخنرانی ها عذابِ بیرون بودن موی زنان از روسری رو با حالت تمسخر آمیزی نفی میکنند!!! اما باید گفت بله اگر چه صِرف بیرون بودن مو ممکنه یک فعل کوچکی باشه و به نظر ما چندان "تحریک آمیز" نباشه و میزان تنش آفرینی اجتماعی این کار کم باشه، اما اگر چه احتمال تحریک پایینه اما مُحتَمَل بسیار بالا و بزرگه؛ یعنی شاید احتمال اینکه کسی تحریک بشه کم باشه اما اگر احیانا به واسطۀ همین کار، تحریکی صورت پذیرفت، یک گناه بزرگ اجتماعی و موجب به هم ریختگی نظام دقیق فردی و اجتماعیی است که خداوند متعال اون نظام رو شرط رشد یافتگی و سعادت آحاد و جوامع بشری میدونه. و بدون اون شرایط اجتماعیِ ایده آل، رسیدن آحاد مردم و جوامع به سعادت موعود سخت و سخت تر خواهد شد و علاوه بر گناه فردی، حق الناسی رو به گردن مرتکب شونده ی گناه به جا خواهد گذاشت...با این فرض، سعادت افراد جامعه و خود جامعه گاهی ممکن است به تار مویی وابسته باشه... اگر چه ممکنه در صورتی که خانمی مویش بیرون بود و کسی هم تحریک نشد خداوند گناه اون شخص رو ببخشه...اما آیا خانمی میتونه ادعا کنه که هیچکس در هیچ کجا از زیبایی موی من تحریک نمیشه؟!!!
لذا با این نگاه مشخص خواهد شد که آسان گرفتن مسایل دینی و برخورد عوامانه نمیتونه راهگشای نظام اجتماعی و فکری ما باشه. و از نظر من برخورد امثال آقای سید حسن آقا میری برخوردی عوامانه است که شاید خطرناک باشه.
سبحان
شنبه 19 مهر 1393 06:28 ب.ظ
سلام آقا سجاد گل
بازگشت شکوه مند شما رو تبریک میگم.
با این دو بیتی زیبایی که شروع کردی حتما قصد داری حسابی بپیچی به پای اصولیون و بکشونیشون به نقد و چالش در قالب ادبیات و شعر .
میدونم دلت خیلی از دستشون خرده
یا علی
پاسخ سجاد ابراهیمی : سلام... ارادت دارم. چه خبر؟! خوبی؟! بابا تحویل بگیرید تو رو خدا!!!
دلم از دست اصولیون خرده؟!! "دلم"؟!!!!! قبل تر ها اعصاب بود که خرد میشدها !!!
یه طوری میگی انگاری پدر کشتگی دارم! بابا بحث علمیه مثلا!
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic